Najczęściej zadawane pytania do fotografa ślubnego

Z myślą o Was zebraliśmy w tym miejscu listę najpopularniejszych pytań, które nurtują Pary Młode.

Jeśli macie pytania na które nie znaleźliście tutaj odpowiedzi, zadzwońcie, napiszcie a my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Kiedyś pewien fotograf (Joe Buissink) powiedział: “Tort zjedzą goście, kwiaty zwiędną, suknia powędruje do kufra na strychu, zostaną tylko zdjęcia…”

Powierzenie tego zadania osobie doświadczonej i dysponującej odpowiednią wiedzą i sprzętem, będzie gwarancją na to, że oprócz wspomnień będziecie mieli wspaniałą pamiątką w postaci zdjęć ze ślubu.

Mieszkamy w Gdańsku, jednak nie jest problemem abyśmy dotarli w dowolne miejsce w kraju i na świecie gdzie tylko zechcecie nas zaprosić. Jesteśmy mobilni i zmotoryzowani, chętnie podróżujemy dlatego nie jest to dla nas problemem.

Realizowaliśmy śluby między innymi w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, mazowieckim.

Sesje plenerowe robiliśmy od Morza Bałtyckiego po Tatry 😉 Wykonaliśmy również sesje zagraniczne między innymi w Grecji i we Włoszech.

Pojedziemy wszędzie tam gdzie nas zaprosicie.

Sesja zdjęciowa za granią - Włochy    sesja zdjęciowa w Górach    Sesja zdjęciowa w Grecji za granią

Pierwsze zlecenie ślubne wykonaliśmy w 2010 roku. Od tamtego czasu zrealizowaliśmy ponad 150 reportaży ślubnych.

Przede Wszystkim kierujcie się swoim gustem. Zdjęcia danego fotografa przede wszystkim muszą się Wam podobać. Ale jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt.

Jeśli już zawęzicie krąg poszukiwań np. do 2-3 fotografów, których zdjęcia Wam się podobają – proponuję skontaktować się z każdym. Ważne jest aby osoba ta nadawała na tych samych falach co Wy.

Wyobraźcie sobie że fotograf będzie przy boku podczas najważniejszego dnia w Waszym życiu.

Ważne jest to abyście się czuli swobodnie w towarzystwie tej osoby.

Oczywiście! Bardzo chętnie spotykamy się z każdą Parą, która jest zainteresowana naszymi usługami.

Jest to dla nas niezwykle ważne. Bardzo chcemy Was poznać.

Każda Młoda Para ma możliwość wykonania sesji testowej.

sesja testowa w Gdańsku. zobacz jak pracuje się z fotogafem

Taka sesja trwa około 30 minut i zupełnie nic Was nie kosztuje. Zdjęcia z tejże sesji możecie wykorzystać na wiele sposobów (zaproszenia ślubne, galeria na weselu, prezent dla Rodziców w postaci wydruków w dużym formacie).

Pozwala Wam to sprawdzić jak się z nami pracuje.

Następnie po sesji, siadamy w pobliskiej kawiarni i omawiamy Wasze plany. Na takim spotkaniu dowiecie się wiele ciekawych rzeczy nie tylko związanych z samą fotografią ślubną. Od wielu lat jesteśmy w branży ślubnej i podpowiadamy to co znamy z naszych doświadczeń.

Zapewne niewielu z Was miało do czynienia z zawodowym fotografem i nigdy nie miało wykonanej sesji zdjęciowej. Wielu z Was natomiast ma obawy, że będzie się stresować i czuć niepewnie przed obiektywem.

Sesja narzeczeńska jest niczym terapia 😉 Warto taką terapię odbyć przed dniem w którym obiektyw będzie wycelowany w Was od przygotowań do oczepin.

Wielokrotnie słyszymy od Par, które zdecydowały się na wykonanie sesji narzeczeńskiej, że był to doskonały pomysł.

Plusów wykonania sesji narzeczeńskiej jest bardzo wiele. Przede wszystkim daje Wam możliwość poznania się i oswojenia z nami oraz z naszymi aparatami.

sesja narzeczęńska w trójmieście przez fotografa ślubnego

Jest to również doskonała okazja do celebrowania Waszej miłości.

Zdjęcia z sesji możecie wykorzystać na wiele sposobów.

Szukacie pomysłu na wyjątkowy prezent w podziękowaniu dla rodziców ?

Album ze zdjęciami z sesji narzeczeńskiej, lub zdjęcie w pięknej oprawie na którym widać Wasze szczęście i miłość. Jest to doskonała forma na podziękowania rodzicom, wręczona podczas wesela.

Zdjęcia z sesji możecie również wykorzystać do przygotowań zaproszeń ślubnych, do zawiadomień wysyłanych do gości, dekoracji sali weselnej, itd.

Pracę zazwyczaj rozpoczynamy od przygotowań a dokładnie od makijażu Panny Młodej. Pojawiamy się odpowiednio wcześniej, aby mieć czas na przywitanie i zapoznanie się z ludźmi i otoczeniem.

W trakcie pracy staramy się nie rzucać w oczy, nie reżyserujemy ujęć, nie robimy dubli.

Oczywiście dajemy cenne wskazówki, podpowiadamy jak ustawić się do np. błogosławieństwa i gdzie będzie najlepsze światło, tło, itp. Jednak nie przerywamy “akcji”. Zależy nam na tym aby wszystkie sytuacje toczyły się swoim naturalnym trybem.

Dokumentujemy Was i otaczający świat takim jaki jest. Wychwytujemy ważne dla Was momenty. Każdy ślub jest inny, niepowtarzalny.

W trakcie ceremonii ślubnej pracujemy dyskretnie i nie przeszkadzamy w przeżywaniu tej chwili. Podczas wesela staramy się być w każdym miejscu gdzie coś się dzieje, pamiętając że to Wy jesteście najważniejsi.

Fotografia ślubna nie uznaje kompromisów dlatego też zawsze dajemy z siebie 200%.

Harmonogram ślubu jest istotnym elementem, ponieważ pozwala nam na zapoznanie się z planowanymi wydarzeniami, które będą miały miejsce w dniu Waszego ślubu. Dzięki niemu przygotujemy się do fotografowania ważnych dla Was momentów.

Tutaj dwie odpowiedzi są prawidłowe 😉

Są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania.

Plener w dniu ślubu wygląda tak, że każde wolne 5 minut wykorzystujemy aby wykonać zdjęcia w plenerze. Trzeba to dobrze przeanalizować.

Jeżeli planujecie dużo atrakcji na weselu, może nie starczyć czasu na to aby kilka razy wyskoczyć na szybkie zdjęcia w plenerze. Szanujemy to, że jest to Wasz dzień i dlatego też nie chcemy porywać Was w plener tak aby wszyscy musieli na Was czekać.

Sesja plenerowa w dniu ślubu podczas wesela w okolicach

Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zrobienie sesji w innym dniu. Nie mamy presji czasu, nie mamy obawy że suknia się pobrudzi (na plenerze zawsze się pobrudzi 😉 ). Nie jesteśmy ograniczeni jednym miejscem czy też okolicą. Możemy przemieścić się w kilka ciekawych miejsc w których zrobimy różnorodne zdjęcia.

Sesja plenerowa innego dnia trwa zazwyczaj w granicach 3 godzin i to jest idealny czas aby wykonać odpowiednią ilość wspaniałych ujęć.

Sesja plenerowa innego dnia

Jeśli nie macie planu na sesje – świetnie, wtedy możecie więcej porozmawiać o tym z nami. Mamy czas na to aby się wymienić pomysłami. Warto posiłkować się miejscami szczególnie Wam bliskimi. Może miejsce pierwszej randki? Miejsce zaręczyn? Lub miejsce w którym lubicie razem przebywać.

Dysponujemy bardzo dużą bazą miejsc w które chętnie Was zabierzemy.

Sesja w Łebie na wydmach - ciekawe miejsca na sesje zdjęciową po ślubie

Sesja plenerowa zawsze wygląda inaczej. Nie mamy swoich “stałych” punktów. Uwielbiamy fotografować w miejscach w których jesteśmy pierwszy raz, ale równie dobrze czujemy się w miejscach w których bywaliśmy wcześniej.

To bardzo zależy. Znamy takie miejsca, że bez jeżdżenia zrealizujemy sesję w lesie, na plaży i nad wodą 😉 Zawsze plan sesji omawiamy sobie wspólnie. Na podstawie tych rozmów ustalamy w jakie miejsca jedziemy. Oczywiście nie musi to być jedna lokalizacja. Możemy się przemieszczać.

Cena za usługę wykonania reportażu ślubnego lub samej sesji plenerowej jest identyczna z tą, którą wykonujemy w Polsce. Natomiast koszty dojazdu oraz ewentualnego noclegu z wyżywieniem są po Waszej stronie.

Sesje zagraniczne wyglądają natomiast trochę inaczej niż te wykonane na miejscu. Staramy się wykorzystać maksymalnie czas i miejsca, które odwiedzamy wspólnie z Wami. Zdarzało się wykonywać sesję plenerową przez 2 dni 😉 Od wschodu do zachodu. Oczywiście z przerwami.

Przede wszystkim zabierzcie ze sobą dużą dawkę humoru i pozytywnej energii.

W zależności od wybranych lokalizacji zachęcamy zwłaszcza Panie do zabrania ze sobą wygodnego obuwia na przebranie.

Warto wziąć ze sobą wodę i ewentualnie suchy prowiant.

Odpowiednio wcześniej omawiamy z Wami jak będzie wyglądał plener.

Jeżeli zaplanujemy wykonanie sesji na łące lub plaży z kocem, koszem piknikowym, to dobrze jest przygotować wszelkie akcesoria do tego potrzebne.

sesja testowa z akcesoriami

Według nas (i nie zawsze każdego to cieszy) zdjęcie grupowe zdecydowanie warto wykonać.

Słuchajcie jest to żywa pamiątka. Za 10 lat któreś z tych osób odejdą.. Na pewno…. Po prostu. Tak jest. Nie mówmy o smutnych rzeczach, ale mówię wam to warto zrobić.

Nie wszystkim się to będzie podobało, ale to warto zrobić i to wy o tym decydujecie.

zdjęcie grupowe na weselu pod salą na kaszubah

Oczywiście ! Takie zdjęcia, podobnie jak zdjęcie grupowe, są żywą pamiątką na bardzo długie lata.

Będą Wam przypominać dzień ślubu oraz bliskich, którzy wspólnie z Wami świętowali.

Zdjęcia na weselu pozowane z rodziną

zdjęcia gości i rodziny pozowane na ślubie

To Wasze pierwsze przywitanie po tym jak będziecie już ostatecznie przygotowani.

Pierwszy raz się zobaczą za chwilę - First Look

Zakładamy, że nie będziecie widzieć się podczas przygotowań. Wybieramy ciekawe miejsce, w którym się umówicie. Niech najpierw pójdzie tam jedna osoba a druga dojdzie do niej po chwili – uwierzcie mi, moment w którym już gotowi zobaczycie się po raz pierwszy to wspomnienie na całe życie.

First Look na przygotowaniach ślubnych w trójmieście

Jest to bardzo emocjonalna chwila.

Warto to zaaranżować i sfotografować !

To wszystko zależy na ile się wcześniej umówimy. Uważamy, że 350 zdjęć to ilość jaka w pełni ukaże cały dzień od przygotowań do oczepin. Uwzględniać ona będzie zdjęcia detali, gości, miejsc i innych.

To Wy decydujecie ile zdjęć chcecie otrzymać. Wspólnie to ustalamy na spotkaniu.

Ilość zdjęć może być uzależniona od wielu czynników takich jak: ilość gości, miejsca przygotowań (osobne adresy przygotowań), ilość atrakcji na weselu, itp.

Zdjęcia są gotowe po ok. 2-3 miesiącach. Zdarza się, że otrzymujecie je dużo wcześniej.

Wszystko zależy ile reportaży mamy danego miesiąca.

Proces selekcji i obróbki rozpoczynamy w momencie kiedy mamy kompletny materiał. Czyli najczęściej od zakończenia sesji plenerowej jeśli ta odbywa się w innym dniu.

Pracujemy na pełno-klatkowych lustrzankach marki Canon. Zawsze jedna osoba korzysta z dwóch aparatów z podpiętymi dwoma różnymi obiektywami. Pozwala to na ukazanie jednej sceny w dwóch różnych perspektywach.

Każdy z naszych aparatów jest wyposażony w 2 sloty kart pamięci. Pozwala to na zapisywanie w tym samym czasie jednego zdjęcia na dwóch nośnikach. Jak wiadomo elektronika potrafi spłatać psikusa i to w najmniej oczekiwanym momencie. To pozwala nam być pewnym, że Wasze zdjęcia są bezpiecznie zapisywane na dwóch osobnych kartach.

Do tego posiadamy całą gamę profesjonalnych i jasnych obiektywów o różnych ogniskowych.

Zawsze mam na sobie dwa aparaty, którymi fotografujemy przy użyciu dwóch różnych obiektywów.

Dodatkowo w torbie mamy zapasowy aparat. Rozwiązuje to kwestie awarii jednego z nich.

Nie. Trudnimy się tylko fotografią.

Od wielu lat jesteśmy w branży ślubnej więc możemy polecić Wam różnych usługodawców, przesłać Wam kontakty, linki do stron, ale ostateczną decyzję zostawiamy Wam 😉

Oczywiście, że tak. Podczas naszego spotkania zaprezentujemy Wam albumy tradycyjne oraz fotoalbumy.

Najlepiej je dotknąć i zobaczyć na własne oczy.

zestaw albumów ślubnych tradyyjnych   tradycjny album na zdjęcia ślubne

Poza obrączkami po ślubie pozostaną Wam wspomnienia w postaci zdjęć ślubnych. Uważamy, że zasługują one na piękną oprawę w postaci albumu.

fotoalbumy ze zdjęciami ślubnymi trójmiasto

Bardzo nas cieszy to że nasze prace przykuły Waszą uwagę.

Kolejnym etapem jest spotkanie, na którym omawiamy szczegóły Waszego ślubu i wesela. Po spotkaniu otrzymujecie ostateczną ofertę, która jest “skrojona” idealnie do Waszych potrzeb.

Nie narzucamy Parom pakietów w których “wmawiamy” co dla Was jest najlepsze. To Wy tworzycie swoją ofertę.

Jeśli nie macie możliwości spotkania się z nami na żywo, możemy porozmawiać online.

Wszystkie formalności związane z podpisaniem umowy możemy załatwić zdalnie.

Tak – podpisujemy umowy 😉 Podpisanie umowy i wpłata zadatku jest ostatecznym krokiem zarezerwowania terminu.

Daje ona Wam gwarancję, że termin jest “WASZ” 🙂

W momencie podpisania umowy i wpłaty zadatku Wasz termin jest nietykalny.

Zazwyczaj rezerwuje się termin rok przed planowaną datą. Jednak nie ma reguły. Są Pary, które organizują swój wielki dzień na 2 lata do przodu, a są Pary, które organizują się w 3 miesiące 😉 To od Was zależy 😉

Organizowanie ślubu w krótkim czasie może się jednak wiązać z tym, że większość usługodawców, których chcielibyście wybrać może mieć ten termin już zajęty. Tak więc jeśli podobają Wam się nasze zdjęcia i nadajemy na tych samych falach to nie zwlekajcie z decyzją 😉

W 90% reportaż wykonuje jedna osoba (Łukasz). Jeśli jednak planujesz duży ślub (powyżej 180 osób) to fotografujemy we dwoje.

Dzielimy się obowiązkami. Łukasz fotografuje reportaże, Bogusia selekcjonuje zdjęcia, obrabia je graficznie, przygotowuje albumy.

Na sesjach plenerowych przeważnie jesteśmy razem.

Wszystko zależy od Waszych preferencji.

Ustalamy to zawsze na pierwszym spotkaniu. Jeśli uważacie że powinno być więcej fotografów niż jeden to jak najbardziej spełnimy Wasze oczekiwania.

Cena dojazdu w promieniu 100km od Gdańska jest zawarta w ofercie jaką otrzymacie.

W przypadku większych odległości ustalamy wspólnie koszt dojazdu. Jeśli dystans jest większy niż 100km wskazane jest zapewnienie noclegu przez Klienta. Szczegóły omawiamy na spotkaniu.

Staram się też aby oferta jaką otrzymacie od razu zawierała wszystkie dodatkowe koszty związane z potrzebnymi dojazdami jak i ewentualnymi noclegami.

Oczywiście. Odbyliśmy stosowny kurs i uzyskaliśmy zezwolenie.

Zawsze przed ceremonią idziemy do księdza aby się przedstawić, okazać nasze zezwolenia oraz porozmawiać na temat przebiegu ceremonii.

Wielu księży nie życzy sobie fotografowania w niektórych momentach ceremonii, dlatego chcemy o tym wiedzieć wcześniej, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Absolutnie nie! Nigdy.

Traktujemy swoją pracę bardzo poważnie.

Pijany fotograf? Wiele razy słyszeliśmy o takich zajściach. Ciężko pracujemy na nasz wizerunek i absolutnie nie pijemy alkoholu podczas pracy.

Zawsze elegancko. Z szacunku do Pary Młodej i gości nie wyobrażamy sobie aby przyjść w adidasach i t-shircie.